cs

Umění budoucnosti. Co je fenomén NFT a měli byste si nějaké koupit?

04.01.2022

Kreslené kočky s velkýma očima, video smečujícího LeBrona Jamese nebo digitální obraz vytvořený z pěti tisíc fotografií prodaný v aukčním domě Christie's. To jsou příklady takzvaných NFT (neboli unikátních tokenů), nového způsobu digitálního nakupování a prodeje umění a dalších médií.


Tahle tři písmena si zapamatujte, vypadá to totiž, že je budete vídat stále častěji. Zatímco před třemi lety měl celý trh s NFT hodnotu jen nějakých 42 milionů dolarů, na konci loňského roku už vzrostla o 705 procent na 338 milionů dolarů. Alespoň podle posledních odhadů portálu Nonfunguble.com, který vývoj NFT sleduje.

A to byl jen slabý začátek. Přestože odhady současné velikosti trhu nemáme, je jisté, že hodnota NFT trhu znovu vzrostla. Stačí se podívat na nominální hodnotu tokenů prodaných začátkem letošního roku.


Jen během února se uskutečnilo okolo 150 tisíc transakcí v ceně přibližně 310 milionů dolarů. To je skoro pětinásobek objemu prodejů za celý rok 2020. A v březnu přišel další zásah, když se jen jediná digitální koláž umělce Beepla prodala za rekordních 69,3 milionu dolarů. 


"Tohle je budoucnost. Je to jak mince z nějaké budoucí říše," říká herec William Shatner, který se proslavil zejména svou rolí kapitána Kirka v první sérii seriálu Star Trek. Devětaosmdesátiletý Shatner vloni v červenci prodal pamětihodnosti ze své kariéry i osobního života jako virtuální sběratelské kartičky prostřednictvím blockchainu Wax. 


Balíček pěti kartiček jste mohli získat za pět dolarů, ten s pětadvaceti kartičkami pak stál pětkrát víc. Kolekce obsahovala fotografie z let, kdy Shatner natáčel Star Trek, ale také třeba téměř sedmdesát let starý rentgen jeho zubů.
Vše se prodalo za devět minut. A o tom, jak rychle letí NFT vzhůru, svědčí i to, že jedna z nejvzácnějších karet z kolekce s fotkou herce z roku 2000 se nedávno přeprodala za 6 800 dolarů.


Kdy NFT tokeny vznikly?


Poprvé se NFT objevily kolem roku 2017. Jedny z prvních oblíbených tokenů byly CryptoPunks a CryptoKitties. První jsou animované obrázky deseti tisíc lidí a roztomilých zvířecích postav. CryptoKitties jsou pak pestrou sbírkou kreslených kočiček. 


Původně byly obrázky rozdávány zadarmo. Dnes se však nejdražší token CryptoKitties prodává za více než sto tisíc dolarů a nejdražší CryptoPunks za více než milion dolarů. "Rád bych vám řekl, že jsme věděli, jak se to vyvine," přiznává Mack Flavelle, jeden z tvůrců CryptoKitties. "Ale byli jsme stejně překvapení jako ostatní." V současnosti se smění přes 260 koček týdně, což představuje obrat přes dva miliony dolarů ročně. 

Čím jsou tokeny speciální?

¨

Pro kupujícího představují NFT tokeny certifikát o vlastnictví digitálního souboru, což chrání hodnotu aktiva. Internet usnadňuje vznik duplikátů a padělků a bez nezpochybnitelného záznamu o vlastnictví, jako je právě NFT, jsou taková aktiva bezcenná.


Zjednodušeně řečeno, obrázky i jiné digitální produkty se na internetu volně šíří a nelze je uhlídat. Přestože je třeba takový obrázek váš, na svém disku mají identické kopie současně miliony dalších lidí.

Prodejci naopak umožňují NFT tokeny nejen prodávat jako aktiva, ale i na nich v budoucnu vydělávat. Především umělci mají historicky potíže se získáním peněz za své dílo, které roste na hodnotě. Díky NFT však mohou tvůrci vydělávat pokaždé, když je jejich dílo přeprodáno. Nejčastěji se jedná o 2,5 až deset procent z prodejní ceny. 


Možnost nastavit si provizi za přeprodej se zamlouvá každé známé osobnosti, která se snaží využít potenciál svých děl. Například známý youtuber Logan Paul vydělal za jeden únorový víkend na svém NFT pět milionů dolarů. Jednalo se o animovaný portrét Paula jako trenéra pokémonů.


"Fenomén NFT znamená největší přesun kontroly do rukou umělců od dob renesance a knihtisku," říká londýnský umělec Robert Alice. Ten před pěti měsíci prodal přes digitální aukční dům Christie's svůj NFT za 131 250 dolarů, což byl desetinásobek odhadované ceny. "Tohle zajímá lidi, kteří si vytvořili svoje publikum, třeba na sociálních sítích. Jít a prodat svá díla přímo svým fanouškům."


Měli byste si koupit NFT token?


Nákup výtvarného díla, The Wealth od mmARTin Diamond je jako každá jiná investice o občasné volatilitě a však NFT zažívá obří růst cen stejně, jako tomu bylo v minulých letech u kryptoměn. Na druhou stranu bitcoin nyní stojí přes 50 tisíc dolarů, a přitom před rokem to nebyla ani pětina. "Je důležité vědět, že trh NFT je velmi mladý. Stále se pohybujeme ve fázi, kdy si teprve stanovujeme, jaká je reálná hodnota věcí," Pravda je ale ta, že NFT pravděpodobně díky nově vznikajíácím META-světům změní svět. Klikněte na odkaz a nehlědněte do největší NFT tržiště na světe.