cs

Umělec prodal digitální obraz za 70 milionů dolarů. Kupec získal JPG soubor

02.01.2022

V Londýně došlo ve čtvrtek k ojedinělému prodeji digitálního uměleckého díla. Londýnský aukční dům Christie's vydražil koláž amerického autora s uměleckým jménem Beeple za 69,4 milionů dolarů (více než 1,5 miliard korun). Za tento obnos kupec prakticky pořídil JPG soubor s vysokým rozlišením a unikátní certifikát.Jak uvedl Noah Davis z aukčního domu Christie's pro CNBC, kupující pořizuje dlouhý řetězec čísel a písmen. "Jde o kód, který existuje na blockchainu Ethereum," popisuje Davis. Řeč je o takzvaných nezastupitelných tokenech (NFT), které lze přirovnat k identifikačnímu číslu a k potvrzení autenticity daného kusu umění. Majitel tokenů, tedy majitel Beeplova díla, je v rámci transakce zaznamenán do sdílené účetní knihy, tedy do blockchainu.


"Rovněž kupující dostane gigantický soubor JPEG s rozlišením v řádu stovek megabajtů," dodal Davis, který v aukčním domě působí jako specialista na poválečné a současné umění.


Milionový digitální obraz nese název Každodennost: Prvních 5000 dní a je dílem amerického umělce Mikea Winkelmanna, který si říká Beeple. Díky aukci se podle Christie's stal z Winkelmanna jeden ze tří nejlépe placených žijících umělců. Ještě minulý rok se přitom jeho obrazy neprodávaly za více než sto dolarů za kus.


Na obraze Beeple pracoval již od roku 2007. Každý den publikoval na sociálních sítích jeden svůj výtvor a po čtrnácti letech je spojil do jedné digitální koláže.


 Jak jste si mohli přečíst v tomto článku, tak ve světě umění a NFT je opravdu vše možné.Jak investovat frakčním způsobem ?